Smrtná neděle v naší osadě

Náš spolek v loňském roce obnovil tradici a uspořádal slavnost Smrtné neděle v osadě Nové Středokluky. V zahájeném díle chceme pokračovat i v letošním roce.

Jak už víme, Smrtná neděle je pátou postní neděli. Letošní masopust skončil Masopustním úterým (25.2.2020), po kterém přišla Popeleční středa (26.2.2020), kdy začal Velikonoční půst. No a pátá postní neděle tak vychází na 29.3.2020.

Rádi bychom připomněli, že se jedná o starý pohanský zvyk, kdy lidé vynášeli ze vsi smrt (smrtku, smrtholku, Mařenu, Mořenu, Moranu…) – loutku oděnou do ženských šatů. Šlo o slaměnou figurínu ovenčenou hadříky, stužkami a nastrčenou na dřevěnou tyč. Za vsí jí spálili, vhodili do potoka, shodili ze skály či rokle nebo zakopali do země. Zpět do vsi vnášeli nové jaro – Líto, ozdobený jehličnatý (stálozelený) stromek – symbol věčného života nebo ratolest ozdobenou výdumky vajíček, barevnými odstřižky, stuhami, svatými obrázky. Převažovala červená barva, symbol plodnosti stejně jako vejce. S Lítem děti obcházely vesnici a symbolicky roznášely sílu nového života a dostávali od hospodářů malé odměny.

Vážení přátelé, zveme vás dne 29.3.2020 v 16,00 hodin k posezení u ohně v Nových Středoklukách, kde společně dozdobíme a vyneseme Moranu a následně přineseme Líto.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *